“19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ” ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Kahraman gazilerimiz için 2002 yılından bu yana kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
 
Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başlayan anma programına Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik, Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Per.Alb.Gamze Aydoğan, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcıları Vedat Yılmaz, Ahmet Ertürk, İl Müdürümüz Abdullah SAVAŞ, kurum müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.
 
Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’ndaki törende Kastamonu Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi’ne ait çelenkler sunuldu. Akabinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.
 
Program daha sonra Halk Eğitim Merkezinde devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmut Oğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşması,  şiirlerin okunması, “Gazi Ne Demek?” ve ‘’Gaziler’’ konulu video gösteriminin ardından sona erdi.
 
MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER ONURUNA YEMEK PROGRAMI DÜZENLEDİ
 
Gazileri Anma Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanlığı ziyaret edilerek, Kastamonu Valiliğimiz himayesinde İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen yemek programına Şehit aileleri ve Gazilerle, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz’in yanı sıra, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik, Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Per.Alb.Gamze Aydoğan, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcıları Vedat Yılmaz, Ahmet Ertürk, kurum müdürleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.
 
Kuranı kerim tilaveti ve dua okunması ile başlayan yemek programı protokol konuşmaları ile devam etti.
 
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, "Bugün hem Gaziler günümüz hem de Ahilik haftası. Aslında bu iki program birbirinin tamamlayıcısı birbirinin bütünleyicisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Ülkemizin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi savaşan iki cephesi vardı. Birisi silahlarla cephede yapılan savaş diğeri de bu gün de mücadelesini sert bir şekilde verdiğimiz ekonomik savaş. İşte bu ikisi de bu ekonomik savaşın bir parçası olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu Ülkeyi atalarımız büyüklerimiz nasıl fedakârca canları pahasına kurtarıp bize emanet etmişlerse bizlere de düşen her şeyden önce herkesin bulunduğu nokta da görevini en iyi bir şekilde yaparak çok çalışarak ve özellikle de esnafımızın, zanaatkârımızın, sanayicimizin, çiftçimizin her geçen gün daha fazla üreterek bu savaşın ikinci ayağını tamamlamasıdır. İşte dışarıdan bize karşı yürütülen ekonomik savaşlarda da daha kolay mücadele edebileceğimizi düşünüyorum. İnanın hepiniz bizim gönlümüzdesiniz. Ben çalışma hayatımın 10 yılını Güneydoğu’da geçirmiş bir idareci olarak oradaki kahraman askerlerimizin, kahraman polislerimizin ve koruyucularımızın nasıl hangi ortamda mücadele ettiklerini bire bir yaşamış, bire bir müşade etmiş birisi olarak burada her şehit ailemizi ve gazimizi gördüğümde gözümün önüne oradaki o hatıralarım canlanıyor. Onun için sizler bizler için önemlisiniz.’’ ifadelerini kullandı.
 
 İl Müdürümüz Abdullah Savaş yaptığı konuşmada; “Tarihimiz şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla elde edilen nice zaferlerle doludur. Malazgirt de, Çanakkale’de, İstiklal Harbinde, 15 Temmuzda canları pahasına savaşarak bu toprakları bize vatan yapmak için bedel ödeyen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyoruz.
Vatanı, Milleti, Bayrağı, Ezanı için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen şehitlerimizin bize emaneti olan şehit ailelerimiz ve gazilerimiz için ne yapsak azdır. Bizler görevimizi en iyi yapmanın ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaya çalışmanın, Şehitlerimize ve Gazilerimize olan vefa borcumuzun bir parçası olduğunu biliyoruz. Mesai metfunu gözetmeksizin sevdamız Kastamonu’muz ve ülkemiz için çalışıyor, milletimizin hizmetkârı olduğumuzun farkında olarak hizmet üretmeye devam ediyoruz. Bizler çalıştıkça daha huzurlu ve mutlu bir Kastamonu ortaya çıkıyor. Bizlerden desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Bu vesileyle her zaman fedakârca çalışan çalışma arkadaşlarıma da teşekkürü bir borç biliyorum. 15 Temmuz Gazimiz Safiye Bayat’ın da dediği gibi “Bizim Vatan Nöbetimiz Ölene Kadar Hiç Bitmeyecek”. Sözlerimin sonunda Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal Rütbesi ve Gazi Ünvanı verilişinin yıldönümünü ve Tüm Gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu. 


Sonraki Sayfa: ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER İÇİN İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

Önceki Sayfa : Tosya Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) Hizmete Başladı