Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Paneli Düzenlendi

İl Müdürlüğümüz tarafından kadınlara yönelik düzenlenen "Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi" semineri, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katımlarıyla Halk Eğitim Merkezinde düzenlendi. 
 
İl Müdürümüz Abdullah Savaş‘ın başkanlığında, panelistler Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Ticaret İl Müdürü Sefa Özata, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Ankara Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Bengi Şener tarafından katılımcılara bilgiler verdiği bir panel gerçekleştirildi. Ayrıca panele STK temsilcileri ile çok sayıda kadın katılım sağladı.
 
Açılış Konulmasını yapan İl Müdürümüz Abdullah Savaş; “Kadının güçlü olduğu bir toplumda aile de güçlü olur, toplum da güçlü olur. Bakanlık olarak güçlü kadın, güçlü toplum, güçlü Türkiye hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kastamonu kadınları, her zaman en önde olmuştur. Gün olmuş, Hatice Hüma Hatun olmuş, Fatihler yetiştirmiş, gün olmuş, Şerife Bacı olmuştur. Yine, Kastamonu Kadınları söz konusu vatan olduğunda neler yapabileceğini 15 Temmuz’ da Ayşe AYKAÇ olarak göstermiştir. Gerektiğinde gözünü kırpmadan şehadete yürüyen Kastamonulu Kadınlarımızın ekonomik olarak da güçlü olmaları çok önemli. Bu günkü sunum ve sonrasında birbirinden değerli panelistlerle yapacağımız panelin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.
 
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında ise; ’’ Kadının toplumumuzdaki rolü aslında kadının toplumumuzdaki gösterdiği fedakârlığı ölçüsüdür. Yine zaman zaman kadınlara rolüyle aileleri, akrabaları, içinde bulunduğunuz toplumu bir araya toparlama rolünü ve yükününün ölçüsü ama toplumumuza baktığımızda kadınlarımızın üstlenmiş olduğu bu yüksek sorumluluğa, fedakarlığa rağmen ekonomik hayatta aynı şekilde rol oynayamadıklarını da görüyoruz. Özellikle iş veren aşamasında veya çalışıyorsa çalıştığı kurumda yönetici aşamasına gelmekte zorluklar yaşıyorlar. Bunda tabi ki belki bir çok etken var. Ama bunların başında da sanıyorum temel problemimiz birincisi kadınımızın yönetici olma veya finans ve iş dünyasında rol alma konusunda biraz daha geri planda kalması ve ailevi fonksiyonlarını öne çıkarması. Aile hepimiz için önemli. Ailevi fonksiyonlarımızı hepimiz önemseyeceğiz ama bunu anneler kadar babalar da önemseyecekler. Dolayısıyla da kadınlarımıza daha fazla toplum ve iş hayatında rol oynama fırsatı tanıyacaklar bunun için zaman ayırmalarını sağlayacaklar. Kuşkusuz bu sorun çözülse bile yine iş dünyasının kendine göre de kuralları var. O kuralları da mutlaka bilmek gerekir. Ben eminim ki kadınlarımız, kızlarımız erkeklerden bir çok sınavda çok daha başarılı oluyorlar. Eğer dikkatlerini oraya toplarlarsa, gayret göstererek çalışırlarsa iş dünyasında ve çalışma hayatında da en az erkekler kadar başarılı olacaklardır. Bu açıdan burada düzenlenen konferans oldukça önemli. Sizlere büyük katkılar sunacağını umuyorum. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum sağ olun var olun.’’ ifadelerini kullandı. 
 
Konuşmaların ardından İl Müdürlüğümüz personellerinden Psikolog Özlem Keskin tarafından salonda bulanan kadınlara Finansal Okuryazarlık Eğitimi verildi.
 
Panelin sonunda Vali Karadeniz tarafından panelistlere teşekkür belgeleri takdim edildi. Panel çıkışında ise katılımcıların adına düzenlenen katılım belgeleri verildi.
 


Sonraki Sayfa: KORUYUCU AİLELERİMİZE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

Önceki Sayfa : 135 Kıbrıs Gazimize Madalya ve Beratları Takdim Edildi