KORUYUCU AİLELERİMİZE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

İlimiz’de bulunan koruyucu aile hizmet modeli kapsamında değerlendirilen aileler ile çocuklarla iftar yemeğinde bir araya gelindi.

Her Ramazan ayında geleneksel olarak yapılan iftar programı bu Ramazan ayında da gerçekleştirildi. İftar programına Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Eşi, Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İslam Emiroğlu ve Eşi, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Eşi, İl Müdürümüz Abdullah Savaş, STK Temsilcileri, koruyucu aileler ve çocuklar katıldı.

İl Müdürümüz Abdullah Savaş yapmış olduğu açıklamada; “Ailenin güçlü, bireyin mutlu olduğu, çalışan ve üreten müreffeh bir Türkiye” vizyonuna uygun olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.  Mutlu birey ve güçlü ailelerden oluşan müreffeh bir toplum için, zamanın ruhunu yakalamak, değişimi yönetebilmek ve buna yönelik dönüşümü gerçekleştirebilmek, sosyal riskleri önleyici çalışmalar yaparak  mağdur ve mahsun kimsenin kalmadığı güçlü bir Kastamonu hedefiyle mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştıklarını ifade eden Savaş “Bilindiği üzere Bakanlığımız olarak çocuk koruma sisteminde, aile odaklı hizmetlere ağırlık veriyor. Kastamonu’ muzda ev tipi kuruluşlara olan dönüşümü tamamlamış durumdayız. Kastamonu’ muzda bir Çocuk Evleri Sitemiz ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezimize bağlı 17 Çocuk Evimiz bulunmaktadır. Çocuk kuruluşlarımızda korunma ve bakım altında bulunan çocuklarımızın iyi eğitim almaları, okul başarılarının arttırılması ve geleceğe hazırlanmaları için yoğun gayret gösteriyoruz.

Tecrübe aktarımı ile çocuklarımızın hayata hazırlanması amacıyla Rol Model ve Nesiller Buluşuyor çalışmalarını yürütüyoruz. İl Müftülüğümüz ile işbirliği yaparak çocuklarımızın milli ve manevi değerleri kazanmaları amacıyla Değerler Eğitimi veriyoruz. Gençlerimizi kuruluşlarımızdan ayrıldıktan sonra 1 yıl süre ile izliyor ve topluma uyum sağlama konusunda rehberlik yapıyoruz. İstihdam sürecinde gençlerimize İş Hayatına Uyum Seminerleri veriyoruz. Kurum bakımından ayrılan gençlerimizden ihtiyacı olanların, bir işte istihdam edilene kadar,  barınma ve diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bir işte istihdam edildikten sonrada iletişimi kesmiyor, yanlarında olmaya devam ediyoruz. Bir çocuğun en ideal büyüme ortamının kendi ailesinin yanında büyümek olduğunun bilincinde olarak, korunma ihtiyacı olan çocuklarımızı kurum bakımına almak yerine aile odaklı hizmet modellerinden yararlandırmaya çalışıyoruz.
27 Mayıs 2019 tarihi itibariyla Sosyal Ekonomik Destek hizmetinden faydalanan çocuk sayımız 454 Çocuk, 445 ailedir. 2011 yılından, 27 Mayıs 2019 tarihine kadar bu çocuklarımız için tahsis edilen sosyal ekonomik destek miktarı toplamı 18.340.019 TL olarak gerçekleşmiştir.
Ailesi yanında desteklenmesi mümkün olamayan çocuklarımızı kuruluş bakımı yerine öncelikle yine bir “aile ortamında” geleceğe hazırlıyoruz. Evlat edindirme kapsamında, 2017 yılında 2 çocuğumuzu bir aileye kavuşturmuşken, 2018 yılında 6 çocuğumuzu bir aileye kavuşturduk.
Koruyucu aile çalışmalarına hız verdik. 2016 yılında, koruyucu aile yanında olan çocuk sayımız 30 iken, 2017 yılında 39’ a, 2018 yılında 46’ya ulaştırdık. 2012 yılından Mart 2019 tarihine kadar koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuklara yapılan toplam harcama 2.622.918,65 TL olarak gerçekleşmiştir.
Kurum bakımında bulunan çocuklarımızın aileleri yanına döndürülmeleri konusunda yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti, Evlat Edindirme ve Koruyucu Aile konularında sağladığımız başarılar, aile yanına döndürdüğümüz çocuk sayısının artmasını sağlamaktadır. 0 - 6 yaş grubunda ki çocukların aile yanına döndürülmesi yönünde ki gayretlerimiz çok daha yoğun şekilde devam etmektedir.  Şubat 2017’ de, Çocuk Evleri Sitemizde kalan 0 – 6 yaş çocuk sayısı 34 iken, bir taraftan da sürekli çocuk gelmesine rağmen, Mayıs 2018’ de sekiz’e kadar düşürmeyi başardık. 27 Mayıs 2019 tarihi itibariyle 0-3 yaş aralığındaki çocuk sayımız iki, 3 - 6 yaş çocuk sayımız ise altı’ dır.
Çocuklarımızı her türlü risklere karşı korunmak amacıyla, koruyucu ve önleyici hizmetleri günümüz ihtiyaçlarına uygun olarak geliştiriyoruz.
Çocukların dijital oyunlar ve sosyal medya yoluyla karşılaşabilecekleri risklerin tespit edilmesi ve önleyici çalışmalar yapılması amacıyla bakanlığımızca, Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar kampanyasını başlatıldı. Kampanya ile çocuklarımızın akranlarıyla birlikte güvenli dış ortamlarda sosyalleşmeleri, oyun oynamaları, geleneksel oyunları öğrenmeleri amaçlanmaktadır. Kampanya kapsamında farkındalık çalışmaları yapılması, geleneksel oyunların çocuklar tarafından öğrenilmesi, farklı etkinliklerle çocukların akranlarıyla bir araya gelmesinin sağlanması, ebeveynler ve çocuklara yönelik dış ortamlarda etkinlikler düzenlenmesi, eğitim ve seminer faaliyetleri yapılması gibi birçok etkinliğin yapılmasını hedefleniyor. Kastamonu’ muzda da kampanya ile ilgili faaliyetleri başlattık, kampanya kapsamında birçok etkinlik yaptık, yapmaya devam ediyoruz.
13 Eylül 2018 tarihinde Samsun ilinde yapılan toplantıya katılım sağlayarak, 24 Eylül 2018 tarihinde yapılan Okul Destek Açılış toplantısında 6, 7 ve 8’ inci sınıflara devam eden Sosyo Ekonomik Destek sağladığımız 35 çocuğumuza proje kapsamında hizmet vermeye başladık. 05 Ekim 2018 tarihi itibariyle de bu çocukların sınıf aralığı genişletilerek 5’ inci Sınıf çocuklarımızın da projeye dahil edilmesi ile hizmet verdiğimiz çocuk sayısı 59’a ulaşmıştır.
Kastamonu’muzda İl Müdürlüğümüze bağlı 10 Kreş bulunmakta olup, kreşler İl Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından denetlenmekte ve mevzuata uygun hizmet vermeleri sağlanmaktadır. Dezavantajlı çocukların erken çocukluk dönemi eğitimlerini desteklemek amacıyla ücretsiz bakım hizmeti sağlandı. Kastamonu’ muzda Özel Kreş ve Gündüz Bakım Evi bünyesinde  14 çocuğa ücretsiz bakılmaktadır. Kreşlere devam eden çocuklarımızın taşıma faaliyetlerini daha güvenilir hale getirmek için servis denetimleri ilgili komisyon tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.
Çocuk işçiliğiyle mücadele ediyoruz. Bu doğrultuda 2018 yılı Çocuk İşçiliğiyle Mücadele yılı ilan edildi. Çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden olan sokakta çalıştırılmaya doğrudan müdahale ediyoruz. Bu amaçla denetimleri paydaş kurumlarla birlikte, mobil ekipler vasıtasıyla yapıyoruz.  
Sonuç olarak, mağdur ve mahsun kimsenin kalmadığı, daha huzurlu ve güvenli bir geleceği olan Kastamonu hedefimizle, mesai mefhumu gözetmeksizin yoğun bir şekilde çalışıyoruz” İfadelerini kullandı.

 


Sonraki Sayfa: ŞEHİT VE GAZİLER ONURUNA İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

Önceki Sayfa : Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi Paneli Düzenlendi