OTİZMLİ ÇOCUKLAR İÇİN FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzce 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Kışla Parkı’ndan, Cumhuriyet Meydanı’na kadar farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi. 

Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşte İl Müdürümüz Abdullah Savaş, otizm hakkında bilgi vererek; “Otizm, çocukluk döneminde başlayan bir spektrum bozukluğudur. Günümüzde her 59 çocuktan birinde otizm görülmekte ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle otizm konusunda farkındalık ve hassasiyet çok önemli. Toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak adına çalışmalar yürütülmektedir. Otizmli bireylerin ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak yönünde yapılan çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Hedefimiz; otizmli çocuklarımız ve ailelerinin hayata daha güçlü tutunmalarını sağlamaktır. Otizm, eksik değil, farklı olmaktır. Biz farklılıklarımızla büyük bir aileyiz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın bu yıl ki sloganı ‘Otizmin farkındayız, çözümde bir aradayız.’ Otizmli kardeşlerimize gerekli imkânları sunduğumuzda neleri başarabildiklerini biliyoruz. Bunun birçok örnekleri var. Bu engeli aşmak ailelerimiz ve bizim elimizde. Burada unutmamamız gereken şey asla vazgeçmemek. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak çocuklarımızın ve ailelerinin her zaman yanındayız. Otizmli kardeşlerimiz başta olmak üzere engelli bireylerimize yönelik sosyal yardım ve hizmetlerde çalmadığımız kapı, ulaşmadığımız tek bir birey kalmasın diye gece gündüz demeden çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimizin önündeki her türlü engeli kaldırmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu çabamız Kastamonu’muzda mağdur ve mahzun kimse kalmayıncaya kadar devam edecek. Otizmle mücadelede ailelerimizi yalnız bırakmadık bundan sonra da bırakmayacağız. Aile yanında bakımı desteklemek için evde bakım desteği kapsamında ayda bin 319 TL evde bakım desteği sunuyoruz. Kastamonu’muzda geçtiğimiz ay 3 bin 551 engelli için 4 milyon 683 bin TL evde bakım desteği verdik. Evde bakımın mümkün olmadığı zamanlarda yatılı bakım merkezlerimizi özelleşmiş profesyonelleşmiş merkezlerimizle engelli ailelerimizin yanındayız. Kastamonu’muzda iki yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezimiz, üç zihinsel ve ruhsal engelliler için özel bakım merkezimiz ile engellilerimizin yanındayız. Artık hiçbir aile ‘Ben öldükten sonra benim engelli çocuğuma kim bakacak’ derdini yaşamamalı. Daima engelli ailelerimizin yanındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bizler otizmi baş edilmez olarak görmüyoruz. Sevgiyle, eğitimle çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlanması için her türlü katkıyı sunmaya devam edeceğiz. Biz sevginin gücüne inanarak, hep birlikte her engeli aşacağımıza inanıyoruz. Diyoruz ki ‘Otizmi Fark et, kabul et, bizimle yürü...’ Bu yolda bizimle yürüyen herkese şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından otizmin simge rengi “Mavi” olduğundan dolayı, mavi renkli balonlar gökyüzüne salındı. Akabinde program son buldu.
 


Sonraki Sayfa: Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. Yıl Dönümü Programı

Önceki Sayfa : ÖZEL BİREYLER VE AİLELERİ DAYANIŞMA DERNEĞİNİ’NE ANLAMLI ZİYARET