ŞEHİT VE GAZİLER ONURUNA İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimiz onuruna İftar Programı, 10.05.2019 tarihinde Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Eşi Zehra Karadeniz'in katılımları ile yapıldı.

İftar Programına ayrıca, Adalet ve Komisyon Başkanı Milletvekili Hakkı Köylü, Anayasa Komisyonu üyesi Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Metin Özbek, 5'inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Alb. Orhan Sırma, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Abdullah Savaş, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Kıbrıs Gazileri, Kore Gazileri, Güneydoğu Gazileri, Şehit aileleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve kurum amirleri katıldı.
İftar yemeği programı Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz yapmış olduğu konuşmasında; ''Yine şükür bir ramazanda bir iftarda bir aradayız. İnşallah nice iftarlara birlik ve bütünlük içinde ülke olarak ulaşacağız. Tabi az önce Sayın Milletvekilimizin de söylediği gibi biz bulunduğumuz konumdan ve stratejik konumdan dolayı düşmanı çok olan bir ülkeyiz ve tarihimiz hep mücadelelerle ve savaşlarla geçmiş ve her dönemde de şehitlik mertebesine ulaşmış kardeşlerimiz olmuş, gazilerimiz olmuş o şekilde bu günlere gelmişiz. Bizlere de bugün düşen görev sizlere, onların yakınlarına ve gazilerimize sahip çıkmak onlarla bir arada olmak ve bu bizim boynumuzun borcu. Onun içinde hem devletimizin bize yüklemiş olduğu görev anlamında hem de bir vatandaş olarak bir Türk olarak, bizim yapmamız gereken bir görev olarak. Her iki açıdan biz bu işi üstlenmek durumundayız çünkü bugüne kadar ülkemizin yaşamış olduğu bu mücadeleleri emin olun ki bundan sonra da yaşamaya devam edeceğiz. Onun için de birlik beraberliğimizi sürdürmeye ihtiyacımız olacak ve sizlerin maneviyatı bizim birlik beraberliğimize katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Şunu da unutmayalım tabi ki onlar vatan için, millet için, bayrak için şehit oldular ama onların bize yüklediği başka görevlerde var. Onlardan bir tanesi bu ülkede bu bayrağı dalgalandırırken Türkiye Cumhuriyeti'ni de medeniyetin baş tacı ülkeler arasına götürmek, yükseltmek olmalıdır diye düşünüyorum. Onun için daha önce de söylemişimdir ama yine tekrar edeceğim. her kim hangi pozisyonda, hangi görevde olursa olsun herkes çok ama çok çalışmak zorunda. Çok üretmek, çok gayret etmek ve ülkenin menfaatini, milletin menfaatini, memleketin menfaatini, ne gerekiyorsa bunları yapmak zorunda ve bir şey daha belki onların bize yüklediği görevdir ki onu da burada söylemek zorundayım; biz bunları yapabilmemiz için öncelikle kendi içimizde huzur içinde yaşamamız lazım. Dolayısıyla herkesin huzur bozucu davranışlardan da kaçınması gerekiyor. Bu huzuru,, birlikteliği, bütünlüğü burada sağladığımızda ve çok çalıştığımızda inanın başka bir Kastamonu olacak ve bütün iller yan yana geldiğinde başka bir Türkiye olacak. Ben bu duygularla hepinizin Ramazan-ı Şeriflerinizi tebrik ediyorum. Allah oruçlarınızı kabul etsin. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum sağ olun var olun.'' İfadelerini kullandı.
Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından kendilerinin bir sorunları, istekleri olduğunda kapılarının daima açık olduğu, Devletimizin vermiş olduğu imkânlar doğrultusunda her türlü desteğin sağlanacağını  ifade etti.

İl Müdürümüz Abdullah SAVAŞ ise konuşmasında; “İstiklal ve istikbal mücadelemizin gerçek kahramanı gazilerimiz, aziz şehitlerimizin, gazilerimizin değerli aileleri, İftar programımıza hoş geldiniz. Değerli şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve gazi yakınlarımız çok büyük bir saygıyı, hürmeti hak ediyor. Bu anlayışla biz her daim şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza daha iyi hizmet sunmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Şehitlerimizin aziz hatıralarını her yerde yaşatmaya, şehit yakını ve gazilerimize sahip çıkmaya, yanlarında olmaya devam ediyoruz. Bütün özel günlerde Şehit yakınlarımız ve Gazilerimiz ile programlar düzenlemeye çalışırken, yıl boyunca da hane ziyaretleri yapıyoruz. 2017 yılında Anneler Gününde, Kastamonu’muzda ilk defa Şehit Anne ve Eşleri için protokolün katılımı ile kahvaltı programı düzenlenledik. 2018 yılı Anneler Gününde ise gün boyu Şehit anneleri evlerinde ziyaret edilerek, anneler gününü kutladık. 2017 yılı içerisinde,  Şehit yakınlarımız ve Gazilerimize yönelik rekor sayıda (259 hane ziyareti) hane ziyareti gerçekleştirdik. 2018 yılında 408 şehit yakını ve Gazi ziyareti gerçekleştirilerek bu rekoru daha da geliştirdik. İstihdam hakkı kapsamında 02 Mayıs 2019 tarihine kadar Kastamonu’ muzda 101 şehit yakını/gazi/gazi yakını/vazife malulü/vazife malulü yakını kamu kurumlarında istihdam edilmiştir.
Şehit ve gazilerimizin bizlere 2 emaneti var, birisi vatanımız, diğeri ise sizlersiniz. Bu iki emanete sahip çıkmak bizim onurumuz. Şunun da altını çizmek isterim ki, şehit ve gazilerimiz artık sadece bir aileye sahip değil, çok büyük bir aileye sahipler. Biz büyük bir aileyiz, sizler iyi ki varsınız, bizler sizler olduğunuz için buradayız. Bir kez daha ifade etmek istiyorum ki, aziz şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sözlerime burada son verirken, bu akşam bizimle olduğunuz için şükranlarımızı sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.


Sonraki Sayfa: ÖZEL BİREYLER VE AİLELERİ DAYANIŞMA DERNEĞİNİ’NE ANLAMLI ZİYARET

Önceki Sayfa : KORUYUCU AİLELERİMİZE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ