Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. Yıl Dönümü Programı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin
104. Yıl Dönümü Programı

 
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale  Zaferi'nin 104. yıl dönümü ilimizde düzenlenen programlarla anıldı.

Şehitler Anıtında gerçekleştirilen program; Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu tarafından çelenklerin  sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda daha sonra askerler tarafından saygı atışı yapıldı.

Şehitlik defterini imzalayan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz “ Bu vatan için can feda ederek ebediyete uğurladığımız ancak her zaman yaşayacak olan milli kahramanlarımız sizlerin huzurunda söz veriyoruz. Sizden emanet aldığımız bu vatanı sonuna kadar koruyarak bizlerde sonraki nesillere emanet edeceğiz. Ondan hiçbir şeyin eksilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bilakis daha müreffeh kalkınmış Dünya’nın en güçlü devleti olarak emanet etme idealinin peşinden koşacağız. Bunun için çalışacağız, hem de çok çalışacağız. Siz rahat uyuyun “şeklinde konuştu.

Kur’an-ı Kerim tilaveti dinlenilmesi ve İl Müftüsü Ahmet Süzen tarafından dua edilmesinin ardından Vali Karadeniz, protokol üyeleri ve  şehit yakınları ile birlikte şehitlerin mezarlarını ziyaret ederek kabirleri başına çiçek  bıraktılar.

Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda devam eden programda Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Ardından 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ve Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan programda İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ali Kızılkaya’nın Aziz şehitlerin ruhlarına ithafen Kuranı Kerim Tilaveti okuması, Şehitler Haftası münasebetiyle Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi personeli ve öğrencileri tarafından okunan Hatmi Şerifeler, Yasin-i Şerifeler, İhlaslar, Fatihalar ile Salat ve Selamların duası okunması, Şeyh Şaban-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı “Çanakkale Destanı”, 18 Mart Senaryo gösterimi ve Koro gösterimi yapıldı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Şube Başkanlığını ziyaret programı devamında Vali Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz’in ev sahipliğinde düzenlenen öğle yemeğinde Şehit aileleri ve Gazilerle bir araya gelindi. 

İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “18 Mart Şehitler Günü Anma Etkinliği Yemek Programı”na, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz’in yanı sıra;  Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, İl Müdürümüz Abdullah SAVAŞ, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri, şehit yakınları ve gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yemek programında bir konuşma gerçekleştiren Vali Karadeniz; “18 Mart bizim için çok şey ifade ediyor, 18 Mart aslında Çanakkale Savaşının deniz savaşlarının bittiğini, kara savaşlarının da artık habercisi olan bir tarih. Dolayısıyla 18 Martta biz bir zafer ettik ama o zafer kara çıkarmasıyla başlayan, daha sert mücadelelerin yaşandığı ve eylül ayında sonuçlanmış önemli bir zaferdir. Bu zaferin sonuçları bizlere bir çok faydası olmuştur. Bu faydalardan birisi şudur; Kurtuluş savaşına dönüp baktığımızda, İstiklal savaşımıza o savaşı yöneten kadronun tamamının Çanakkale’den gelen kadro olduğunu görüyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve daha bir çok komutan ve savaşları yöneten komutanlar Çanakkale cephesinde savaşmış ve bu zaferi orada yaşamış elde etmiş komutanlardır. Oradan aldıkları manevi güçle kurtuluş savaşını yönetmişlerdir ve oradan elde ettikleri askeri tecrübeyle kurtuluş savaşına yansıtmışlardır. 2. si o topraklardan geçerken yazan o yazı sıradan bir söz değil, hakikaten Çanakkale bir devrin battığı yerdir. Daha sonra İstiklal savaşımızla da hem biz kendi bağımsızlığımızı kazandık hem de bizim gibi işgal altında olan birçok ülkenin bağımsızlığını kazanmasını sağladı. Bu topraklar için şehit olan tüm askerlerimizi, sivil vatandaşlarımızı rahmetle minnetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. “ ifadelerini kullandı.
 
İl Müdürümüz Abdullah SAVAŞ ise konuşmasında  “Çanakkale Zaferimizin 104. Yıldönümünü, büyük bir gurur ve heyecanla kutluyor; İstiklal ve İstikbalimiz  için Çanakkale destanını yazan kahramanlarımızı bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Çanakkale, tüm olumsuz koşullara rağmen, iman, azim ve vatan sevgisiyle, gözlerini kırpmadan şehadete yürüyen kahramanların eseri büyük bir destandır.  ​Çanakkale ruhu olarak anılan bu ruhun hiç kaybolmadığını ve kaybolmayacağını 15 Temmuz’da gördük, Fırat Kalkanı Harekatı’nda gördük, Zeytin Dalı Harekatı’nda gördük. Bu vesile ile, aynı ruhla Afrin’de şehadete yürüyen Arif DEMİREL kardeşimizi ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle, saygıyla anıyoruz. Yine bundan tam bir yıl önce 18 Mart 2018’de Afrin zaferini elde eden kahramanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Bizlere düşen sorumluluk, Çanakkale ruhunu unutmamak / unutturmamak, Çanakkale Savaşlarındaki heyecanı, azmi, kararlılığı bugün de hissetmek, görevimizi en iyi yapmak için çalışmaktır. ​Çanakkale şehitlerinin torunları olarak, Vatan için şehadete yürüyen kahramanlarımıza layık olabilmek için, çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile mesai mefhumu gözetmeksizin, fedakarca çalışan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yine, Sayın Valimiz başta olmak üzere bizlerden desteğini esirgemeyen herkese ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.
 
​Bundan 104 sene önce birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde Çanakkale Zaferini kazandığımız gibi, aynı şekilde birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde olmaya devam edeceğiz. Bütün dünya biliyor ki, biz birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde olmaya devam ettiğimiz sürece Allah'ın izniyle, dünyada hiçbir güç bizimle baş edemez. ​Sözlerimin sonunda, Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde Kastamonumuza gelen son Şehidimiz Şevki Eren YATKIN başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve hayatta olmayan kahraman Gazilerimizi rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. dedi.
 


Sonraki Sayfa: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Farkındalık Etkinlikleri

Önceki Sayfa : OTİZMLİ ÇOCUKLAR İÇİN FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ